Logo Logo Menu
Zamknij

Dostęp do informacji w szkołach i przedszkolach

Jakie jest znaczenie ustawy o systemie oświaty w kontekście udostępniania informacji publicznej? Na to i wiele innych pytań dotyczących realizacji prawa do informacji przez placówki edukacyjne odpowiada Bartosz Wilk w kolejnej serii artykułów, które ukazały się na łamach miesięczników dla dyrektorów przedszkoli i szkół.

Dyrektor szkoły czy przedszkola, kierując instytucją publiczną, wcześniej czy później spotka się z wnioskiem o informację publiczną. Nie ma żadnego problemu, jeśli wnioskodawca prosi o dokument, którym dyrektor dysponuje, co natomiast zrobić w sytuacji, kiedy szkoła nie posiada informacji, o które ktoś wnioskuje? Problematyczne jest również, gdy nie można udostępnić informacji publicznej w sposób i w formie wskazanymi przez wnioskodawcę. Jak sobie radzić z tego typu problemami, możemy przeczytać w czwartej część cyklu artykułów:

Wiele problemów ze stosowaniem ustawy o dostępie do informacji publicznej jest związanych z instytucją „informacji przetworzonej”. Przepisy nie definiują, co należy przez nią rozumieć, nie regulują szczegółowo postępowania w celu jej udostępnienia. A poza tym, w odniesieniu do informacji przetworzonej, wprowadza się wymóg spełnienia przesłanki „szczególnej istotności dla interesu publicznego” w jej udostępnieniu. Piąta część cyklu dotyczy praktycznych problemów związanych z „informacją przetworzoną”:

Zapraszamy do lektury i zapoznania się z poprzednimi artykułami z tej serii!

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.