Logo Logo Menu
Zamknij

Kto ma prawa autorskie do nagrań wideo w senacie

Marszałek odpowiedział na nasz wniosek przy czym poinformował, że nie może nam udostępnić nagrań wideo i odesłał nas do Telewizji Polskiej:

Ponadto wyjaśniamy, że Kancelaria Senatu nie posiada pełnych praw do dysponowania zapisem wideo posiedzeń Senatu, ponieważ zapis taki dokonnywany jest przez ekipię Telewizji Polskiej, która dysponuje pełnią praw do utrwalonego materiału. Zatem prośbę o udostępnienie zapisu wideo powinien Pan skierować do Telewizji Polskiej.

Pełna treść odpowiedzi na wniosek.

Zgodnie z § 7 ust. 3 Zarządzenia Nr 2 Marszałka Senatu z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie dostępu do informacji publicznej oraz zasad wstępu na posiedzenia Senatu i komisji senackich osoby wchodzące na posiedzenia mają obowiązek pozostawić w szatni sprzęt do nagrywania (Obowiązek pozostawienia w szatni aparatów fotograficznych oraz sprzętu do rejestracji obrazu lub dźwięku nie dotyczy osób, o których mowa w § 4 pkt 3 i 4). W tym miejscu wskazujemy na art. 61 ust. 2 Konstytucji Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu. Zgodnie z ust. 4 tego artykułu uszczegółowie realizacji tego prawa powinno nastąpić w regulaminie Senatu, a tu na podstawie Zarządzenia wyłączono Konstytucję.

Natomiast odnośnie praw autorskich do nagrań wideo w Sejmie i Senacie polecamy artykuł Prawa pokrewne do sejmowych nagrań wideo i inne pytania opublikowany w serwisie Vagla.pl.

Nie zgadzając się z argumentacją przedstawioną przez Marszałka Senatu złożyliśmy do WSA skarge na bezczynność w zakresie nie udostępnienia nagrania wideo.

Prace nad nowelizacją ustawy o funduszu przeniosły się teraz do Sejmu i chcemy sami nagrać posiedzenie komisji w związku z tym złożylismy w tej sprawie wniosek do Marszałka Sejmu.

Zobaczymy, czy uda nam się nagrać posiedzenie komisji…

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.