Logo Logo Menu
Zamknij

Partyjne pieniądze

Po raz kolejny Sieć Obywatelska Watchdog przeprowadziła akcję mającą na celu dotarcie do informacji publicznej, jaką są wydatki partii politycznych dostających subwencje z budżetu państwa.

subwencje dla partii z budżetu państwa

W sierpniu 2016 roku wysłaliśmy wnioski z prośbą o udostępnienie wszystkich informacji dotyczących wydatków od 1 lutego 2016 roku do 17 sierpnia 2016 roku do następujących partii: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Twój Ruch, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy, Partia Zieloni, Polskie Stronnictwo Ludowe, Korwin i Razem.

Z wyjątkiem partii Razem żadne ugrupowanie w ustawowym terminie nie odpowiedziało nam na wniosek.

Po ponowieniu próby i wysłaniu ponagleń cztery z nich przesłały odpowiedzi. Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska odmówiły w nich udostępnienia tych danych, natomiast Nowoczesna i Twój Ruch zapewniły, że prześlą informacje, ale w efekcie tego nie zrealizowały.

Prawo i Sprawiedliwość powołało się po raz kolejny w swoim uzasadnieniu na brak przedmiotu i zakresu żądanej informacji, a także  podkreśliło, że Watchdog Polska nie ma „żadnych uprawnień kontrolnych ani nadzorczych wobec partii politycznych”. Przypomniało także, że przysługują nam uprawnienia „identyczne z tymi, którymi dysponuje pojedynczy obywatel, nic ponadto”.

Natomiast Platforma Obywatelska powiadomiła, że nie prowadzi „rejestru wydatków”, zatem nie może ich przedstawić.

Ostatecznie zaledwie cztery partie dostarczyły informacje, na co są przeznaczane pieniądze, które dostają z budżetu państwa – Polskie Stronnictwo Ludowe, Partia Razem, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Twój Ruch. Dla przypomnienia – w kwietniu 2016 roku Sieć Obywatelska Watchdog otrzymała cztery pełne odpowiedzi (na wcześniejszy wniosek) od Nowoczesnej, Razem, Zielonych i wprawdzie po czasie, ale także od Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Patrząc na efekty pracy Watchdog Polska i znikomą liczbę przesłanych informacji, trzeba zadać sobie pytanie – czy my, obywatele, chcemy, aby partie ignorujące podstawowe wartości demokracji, jakimi jest dostęp do informacji publicznej, nas reprezentowały?

Przejrzystość i jawność wydatkowania pieniędzy, które są po prostu nasze wspólne, nie jest dla wszystkich polityków oczywista. Ideałem by było, aby partie polityczne świeciły przykładem. Co w takim razie o respektowaniu i szacunku do prawa mają myśleć zwykli obywatele…

Odpowiedzi partii, które nie udostępniły swoich wydatków:

PO

PIS

Nowoczesna

Wydatki poszczególnych partii za okres od 01.01.2016 do 17.08.2016

PSL

SLD

Razem

Twój Ruch

 

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.