Logo Logo Menu
Zamknij

Zapadają wyroki i pojawiają się pierwsze faktury partii politycznych

Trzy sprawy o ujawnienie wydatków partii politycznych już się zakończyły. Publikujemy faktury PSL i SLD.

Pisaliśmy więcej o sprawach przeciwko partiom w artykule Ponadpartyjna zgoda. Poniżej przedstawiamy kolejne odpowiedzi i faktury.

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 2 października 2014 r., sygn. I OSK 564/14 oddalił skargę kasacyjną Prawa i Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 15 listopada 2013 r., sygn. akt II SAB/Wa 408/13. Od złożenia wniosku mija 1,5 roku i nie rozumiemy, dlaczego PiS miał czas na składanie skarg kasacyjnych (skarga kasacyjna w sprawie faktur), a nie ma czasu teraz na wykonanie prawomocnego wyroku.

Odpowiedź PiS na wniosek o udostępnienie faktur po wyroku NSA
Pełna treść odpowiedzi PiS z 27 października 2014 r.

Czekamy również na wyznaczenie terminu rozpraw w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w sprawie o ujawnienie faktur i umów Platformy Obywatelskiej (skarga kasacyjna w sprawie fakturskarga kasacyjna PO w sprawie umów). Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 26 listopada 2013 r, sygn. akt II SAB/Wa 417/13 uwzględnił skargę na bezczynność. Naszym zdaniem partie nie powinny składać skarg kasacyjnych w tych sprawach.

W przypadku SLD wystarczył wyrok WSA w Warszawie z 28 stycznia 2014 r., sygn. akt II SAB/Wa 420/13. Ugrupowanie nie składało skargi kasacyjnej i udostępniło faktury.

Faktury SLD (plik 280 mb).

Identycznie postąpiło PSL, które po wyroku WSA w Warszawie z 2 kwietnia 2014 r., sygn. akt II SAB/Wa 757/13 i naszym wezwaniu do wykonania wyroku udostępniło faktury.

Faktury PSL

Ciekawy jest przypadek Twojego Ruchu. Przez rok partia nie przekazywała dokumentów do sądu. W końcu po przekazaniu dokumentów z odpowiedzi na skargę dowiadujemy się, że nie było (i nie ma) możliwości wykonania wniosku. Partia nie posiada skanera, jej zdaniem źle złożyliśmy wniosek – brakuje podpisu kwalifikowanego, a dodatkowo musi chronić faktury ze względu na dane osobowe i tajemnicę przedsiębiorstwa. Wydaje się, że wyczerpane zostały wszystkie pomysły na utrudnianie dostępu do jawnych dokumentów.

Pełna treść odpowiedzi na skargę z 5 sierpnia 2013 r. (!).

Czeka nas sporo pracy, żeby partie nauczyły się stosować ustawę o dostępie do informacji publicznej i zrozumiały na czym polega transparentność działań.
W sierpniu zwróciliśmy się do Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Twojego Ruchu, Kongresu Nowej Prawicy, Prawicy Rzeczpospolitej, Solidarnej Polski o udostępnienie:

• Udostępnienie protokołów posiedzeń z Zarządu od sierpnia 2013 r. do dnia otrzymania wniosku,

• Udostępnienie uchwał Zarządu podjętych od sierpnia 2013 r. do dnia otrzymania wniosku,

• Udostępnienie protokołów z posiedzeń komisji rewizyjnej wraz z wynikami kontroli z 2013 r. oraz do dni otrzymania wniosku,

• Udostępnienie ekspertyz/analiz/opinii opłaconych z Funduszu Eksperckiego partii w 2013 r.

Wkrótce opublikujmy odpowiedzi na te wnioski.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.