Logo Logo Menu
Zamknij

Informacje publiczne w ogólnodostępnych źródłach – zbiory danych dostępne na stronie dane.gov.pl

Dotychczas w ramach cyklu dotyczącego publicznych repozytoriów danych przeanalizowaliśmy szereg źródeł, gdzie bezpłatnie i w dowolnym momencie znaleźć możemy interesujące nas informacje:

Nie sposób jednak w ramach cyklu przeanalizować każdy możliwy rejestr. Internet daje niemal nieograniczone możliwości wyszukiwania i weryfikowania informacji. Publiczne repozytoria są w tym niezwykle pomocne. W ramach podsumowania cyklu prezentujemy krótki przewodnik po serwisie dane.gov.pl. Jest to miejsce, w którym można się zapoznać nawet z kilkuset zbiorami, a liczba ta nieustannie się zwiększa.

Różne kategorie danych

Przy tak ogromnej liczbie zbiorów danych konieczne staje się ich skatalogowanie. Już na stronie głównej wyświetla się kilka kategorii zbiorów, wśród których szukać możemy tych informacji, które nas interesują.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której z doniesień medialnych dowiadujemy się o postępowaniu sądowym przeciwko naszej gminie, jej wójtowi czy spółce współpracującej z gminnym urzędem. Chcielibyśmy uzyskać informację o zapadłym orzeczeniu, jednak nie jesteśmy pewni, który sąd rozpoznawał tę sprawę. Po wybraniu kategorii „Sprawiedliwość, ustrój sądów i bezpieczeństwo publiczne” pokaże się lista zbiorów związanych z wymiarem sprawiedliwości. Wśród nich — zakładka zatytułowana „Lista sądów powszechnych”. Po kliknięciu linku pojawią się kolejne odnośniki, zaś po wybraniu „Właściwości sądów powszechnych” możliwe będzie pobranie przystępnego pliku arkusza kalkulacyjnego, gdzie wystarczy zweryfikować, który sąd jest właściwy miejscowo dla naszej gminy. Następnie będziemy mogli do tego sądu skierować wniosek o udostępnienie informacji publicznej w postaci orzeczenia w interesującej nas sprawie.

 

Wyszukiwanie po nazwie

Może się jednak zdarzyć, że przeszukanie kategorii będzie czasochłonne i kłopotliwe. Nie zawsze będziemy mieć wszak pewność, gdzie dokładnie znajdą się interesujące nas zbiory. W takiej sytuacji możemy skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie głównej i wyszukać zbiór po nazwie. Załóżmy, że interesują nas kontrole dokonane przez Inspekcję Handlową w roku 2023, jednak nie wiemy, w której kategorii znajdziemy takie dane. Spróbujmy zatem wpisać w wyszukiwarkę słowa kluczowe: „inspekcja handlowa kontrole 2023”.

W ten sposób wyświetla się cała lista wyników pasujących do wyszukanej frazy. Wybierając konkretne odnośniki,  warto zwrócić uwagę na aktualność danych — przykładowo w tej sytuacji pierwszy wynik od góry dysponuje danymi mniej aktualnymi, niż wynik trzeci.

Podsumowanie

W ramach całego cyklu poświęconego ogólnodostępnym źródłom danych omówiliśmy liczne wykazy, w których znaleźć można dane niezwykle cenne, także z perspektywy prawa do informacji i szeroko pojętej jawności sfery publicznej. Nie należy jednak zapominać, że tego typu zbiorów — skierowanych zarówno do laików w danej branży, jak i specjalistów — jest ogromna liczba. Starajmy się wyszukiwać w nich informacje i pamiętajmy, że w niektórych przypadkach udostępnienie określonych danych w rejestrze wyłączy stosowanie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej, jak miało to miejsce chociażby w przypadku Krajowego Rejestru Sądowego opisanego w artykule inaugurującym cykl.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.